Ishrana kod akutne upale jetre
Bolesnicima koji povraćaju daje se normalna, obično tekuća ili mehanički usitnjena dijeta, ali bez ikakvih oštrih začina i sa što manje životinjskih, a što više biljnih masti. Posebno treba paziti na podhranjene bolesnike da im se prehranom osiguraju potrebne količine svih nutritijenata, osobito esencijalnih. Pri prehrani tekućim ili kašastim dijetama valja izbjegavati jela koja izazivaju nadutost. Akutno upaljena jetra je posebno osjetljiva na alkohol, pa se on strogo zabranjuje, a ne preporučuje se ni pušenje koje posebno otežava stanje bolesnika.
Prehrana bolesnika kod hronične bolesti jetre /hepatitisi B i C/
Kod hroničnih bolesti jetre, sve dok je održana normalna funkcija, nije potrebna specijalna dijeta osim izbjegavanja alkohola uz zdravu uravnoteženu ishranu. Prilikom pojave jetrenog oštećenja lagana normalna prehrana uz izbjegavanje alkohola je obavezna.
U prehrani bolesnika s hroničnom bolesti jetre preporučuje se posno pileće, juneće, teleće, janjeće meso i riba , a trebalo bi izbjegavati konzumaciju suhog mesa, svinjetine, kobasica, tovljene guske i patke i masnih riba. Hranu treba kuhati, pirjati ili peći, izbjegavati prženje, pohovanje. Kao prilog mogu se poslužiti sve vrste tjestenina i riža, te bijeli, crni ili kukuruzni hljeb. Nisu preporučljivi pržena tjestenina i ona bogata kvascem.
Od povrća se preporučuju: krompir, špinat, zelena salata, mrkva, cvekla, blitva, korabica, cvjetača, šparoga i to kuhani, pirjani ili posluženi kao salate. Preporučuje se izbjegavanje graha, kelja, kiselog i svježeg zelja, luka, krastavice, bijeli luk i papriku.
Od masnoća prednost se daje biljnom ulju, margarinu, nemasnom vrhnju, a svakako izbjegavati maslac i drugu mast.
Prilikom pripremanja hrane dopušteni su začini: peršun, limun, kopar, bosiljak, bijeli ocat, a strogo zabranjeni biber, senf, ljuta paprika te drugi jaki začini.
Od mlijeka i mliječnih proizvoda treba odabrati svježi kravlji sir, i nemasni jogurt, a izbjegavati masne i suhe sireve.
Voće je najzdravije uzimati svježe, ali može i kuhano ili pasirano. Ono što svakako valja izbjeći su masni kolači, bogati orasima, bademima i čokoladom, a prednost dati savijačama, nabujcima i biskvitima.
Od pića se preporučuje uzimati blage čajeve / nana i kamilica/ drugi čajevi nisu dopušteni, prirodni spravljeni sokovi. Treba izbjegavati gazirane sokove, te alkohol i žestoka pića.
Prednost lagane normalne prehrane je u tome što ne izaziva neugodne simptome kao što su osjećaj punoće, boli, mučnine, nadutosti, proljeva, koji se mogu javiti nakon obroka.
tag:prehrana bolesnika s bolesnom jetrom,bolesna jetra,hepoatitis i hrana,pića
Recepti,priče,savjeti iz života,knjiga i interneta.savjet ili recept,jetra,žuč,kamenac,bolesna jetra,zdravajetra,hepatitis,A,B,C,hepatogram,AST,ALT,jetrena dijeta,interferon,liječenjejetre,biopsijajetre,fibrosken,tuzla,zenica,sarajevo,infektivno,poliklinike,presađivanje jetre,virus,dna.hbv,prirodni lijek,ljekovite trave za jetru,prirodno liječenje jetre,kamilica,broćika,maslačak,korijen trave,konjogriz,čaj za jetru,ultrazvuk jetre,bilirubin,
Popularni postovi
-
Vodopija,zove se još i cikorija .Veoma korisna ljekovita biljka za rad jetre i žučnog mjehur te potiče rad metabolizma.To je i gorka biljk...
-
Žutica ili ikterus je žućkasto obojenje seruma, a posljedično tome žutilo mekih tkiva, sklere, sluznica i kože. Žutica je rezultat hiper...
-
Kakve sve ljekovite biljke posjeduju moć da pomognu bolestima jetre ?Od njih mnogo ovdje će biti riječi o žutilovki i rosopasu koji se pi...
-
Lijek za jetru je u prirodi.Ima više vrsta ljekovitih trava ali i povrća. Na primjer hren ili ren je veoma ljekovit za mnogo tog...
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
Neplodnost
specijalna ponuda
- Narodno liječenje
- zdrava hrana
- Zdravlje iz prirode
- doživjeti stotu
- novo
- ljekovite trave
- Čaj za jetru
- Sve na jednom mjestu
- hepatitis eng.
- hepatitis ABC
- gdje na odmor i kako?
- zabavnik
- ljekovitost
- životne tajne
- hobi je zdravlje
- 250 dobrih savjeta o zdravlju
- Sve je besplatno i dobro
- eks noviteti za vas,kuću,posao ...
No comments:
Post a Comment